احساسات, شناخت احساسات

شناخت احساسات

از احساست به من بگو

بسیاری از مردم احساسات خود را نمی‌شناسند، از اهمیت آن غافل هستند. گاهی احساس خود را انکار وگاهی سرکوب می‌کنند. در واقع نمی‌دانند با این احساسات چگونه رفتار کنند. حال آن که احساسات ما نقش بسزایی دربقا، رشد، روابط اجتماعی، تصمیمات و عکس‌العمل‌های ما دارند.
احساس انسان فارغ از خوب یا بد بودن، یک نقشه¬ی راه است که به او می‌گویید چگونه شرایط پیرامون خود را به نفع حال خود درآورد. بنابراین شناخت و بیان احساسات، ما را در برقراری ارتباطی سالم با خودمان و دیگران یاری می‌کند. کودکان هم از این قضیه مستثنا نیستند. یعنی کودک برای داشتن روابط اجتماعی خوب، خودآگاهی، توانایی کنترل خشم و اضطراب، کنترل هیجانات، تقویت هوش هیجانی و…نیازمند کسب مهارت است. طبیعتاً این مهارت نیازبه آموزش دارد.
برای آموزش احساسات به کودک کافی است درباره‌ی این احساسات با او صحبت کنیم. او را در قالب بازی و داستان به چالش بکشیم و از او بخواهیم احساسات شخصیت داستان را حدس بزند، از حالت چهره برای بیان احساس خود استفاده کنیم، هر روز احوال کودک خود را جویا شویم و از او بخواهیم علت حال خود را با کلمات توصیف کند.همچنین استفاده کردن از کارت‌ها و کتاب‌ها می‌تواند به والدین در این زمینه کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *